Propriofoot koncept

Jerome Baicry, Loic Paris

 

Možností, jak účinně posílit či koordinovat posturální systém (svaly, klouby, páteř a hlava zajišťující vzpřímený stoj), je celá řada. Souhrně lze však říci,že společným jmenovatelem je držení rovnováhy těla na nestabilním povrchu. Odborné i laické veřejnosti jsou více či méně známé pomůcky typu: míče, overbaly, úseče, pěnové podložky,bosu, gym topy, posturomedy atd. Všechny tyto pomůcky používají chodidlo jako celek.

Co chybělo, bylo zacílení na menší segmenty po úrazu nebo operaci např. koleních kloubů, kotníků a repozičně náročné operace na noze. Vždyť nesprávné postavení kloubů např. kotníku se díky řetězení poruch nutně odrazí na celkovém držení těla, hlavy a páteře.

Propriofoot koncept vzniklý v roce 1998 na podkladě dlouholetých zkušeností terapie na balančních plochách právě toto zacílení přináší. Zakladateli jsou francouští sportovní fyzioterapeuté Jerome Baicry a Loic Paris.

Hlavním principem se stala tzv. diferenciace (rozdělení) chodidla na 3 části. Předonoží- prsty; středonoží- nártní a zánártní kosti; zadonoží- pata a kotník. K tomu slouží 3 destičky o velikosti 10 x 10 cm o různé úrovni nestability (zcela stabilní, nestabilní do levé a pravé strany, nestabilní do všech směrů) a jejich vzájemnou kombinací dle účelu terapie.

Cílem tohoto konceptu je stejně jako u použití ostatních labilních ploch - aktivace a posílení postury. Navíc přináší posílení specifické svalové oblasti, variabilitu cvičení a širší nabídku pro terapeuta.

Pro koho je propriofoot koncept určen:

  • ploché nohy u dětí i dospělých
  • po operacích kloubů nohy, kotníku, kolene
  • bolestivé stavy nohy, kotníku, kolene
  • dysfunkce pánevního dna
  • bolesti páteře